Wałki do spania

Wałki stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych poduszek. W wielu kulturach, szczególnie azjatyckich od lat wykorzystywane są do spania i chwalone za ich unikalne właściwości.

Dzięki temu, że są już uformowane i bardziej zbite, doskonale podpierają kark w naturalnej i najbardziej fizjologicznej pozycji. Delikatnie dopasowują się też do kształtu głowy, pozwalając na jej lekkie zapadnięcie się w najwygodniejszej pozycji. Zapobiega to przede wszystkim powstawaniu bólu karku i pleców, zwłaszcza u osób, które większość nocy przesypiają na boku.Spanie na wałku może w początkowym okresie wydawać się niewygodne i niepraktyczne, jednak już po kilku dniach kręgosłup zacznie powoli przyzwyczajać się do innego komfortu i ułożenia podczas spania. Zaowocuje to ostatecznie zlikwidowaniem wszelkiego rodzaju bólu karku.


Dobór odpowiedniego rozmiaru

Wałki dostępne są w sklepach w różnych rozmiarach. Podczas zakupu warto przyjrzeć im się bliżej i zastanowić się, jaki rozmiar będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy wałek jest wystarczająco szeroki, aby podczas przemieszczania się w czasie snu głowa z niego nie spadała. Optymalną metodą doboru szerokości jest zmierzenie szerokości w ramionach i wybranie wałka o najbardziej zbliżonym wymiarze.

Jeśli chodzi o dobór odpowiedniej średnicy, osobom wysokim lub o dłuższej szyi wygodniej będzie na wałkach o większej średnicy. Lepiej dopasują się pod karkiem, a ich powierzchnia będzie wystarczająca, by komfortowo się na nich ułożyć. Natomiast osoby niskie lub o krępej budowie powinny raczej sięgnąć po mniejsze średnice. W ten sposób podczas ułożenia się do snu łuski przesuną się odpowiednio, dopasowując do ciała, ale przestrzeń wewnątrz wałka zapobiegnie ich nadmiernemu rozproszeniu.